Hlavní stránkaO obciSlužby v obciTermíny akcíÚřední deskaSpolky a sdruženíFotogalerieKontakty
Obrázek obce
Administrace

Heslo:

Termíny akcí
26.01.2018 od 14:00
Volba prezidenta republiky II.kolo
(obecní úřad)

26.01.2018 od 20:00
Ples SDH Rychnovek
(VJ - tělocvična)

27.01.2018 od 08:00
Volba prezidenta republiky II.kolo
(obecní úřad)

27.01.2018 od 20:00
Myslivecký ples - Česká Skalice
(Česká Skalice - sokolovna)

13.02.2018 od 00:00
Masopustní průvod
(obec Velká Jesenice)

Novinky emailem
 
Zemřel bývalý starosta Velké Jesenice - Ing. Josef Míl 18. 7. 2017

S Josefem Mílem odešel naší obci obrovský patriot a velký znalec její současnosti i historie.

Josef Míl se ve Velké Jesenici narodil a kromě studentských let tady i celý život prožil a pro lidi ve vesnici pracoval. V dětském věku chodil do místního sokola a velmi brzo ke svému vlastnímu sportování přidal i cvičitelství dalších generací a organizační práci. V místním sokole od mládí pořádal a organizoval. Cvičení, tréninky a sportovní akce, ale i zábavy, plesy, výlety a všechny ostatní společenské události, nejen pro sportovce ale pro všechny obyvatele obce.

Jeho sportovní angažování vedlo k tomu, že byl až do své smrti platným a aktivním členem řídících organizací sportu na okresní úrovni. Byl jedním z těch, kteří dlouhá léta táhli pořádání závodů „Komise vesnické tělovýchovy“ a běhu Hronov- Náchod.

Jeho společenská angažovanost vyústila v jeho dlouholeté práci v zastupitelstvu obce, ve funkci místostarosty a na šest let i starosty obce.

Všechno co dělal, dělal na plno a nejlépe jak uměl. Vždycky měl plno odpůrců a kritiků. Vždycky bylo plno těch, kteří říkali, co všechno dělá špatně. Většinou to ale neříkali jemu, ale jaksi pokoutně, za rohem. Málokdy se našel někdo, kdo by mu nabídnul konstruktivní pomoc, nebo kdo by mu dokonce řekl: „Tohle já udělám za Tebe, o to se starat nemusíš.“ Málokdo přišel a řekl: „Míl to dělá špatně, já to budu dělat lépe – takhle …“. On tedy taky Joska ne úplně snadno s někým spolupracoval, ale šlo to, a po troše snahy i docela příjemně.

Já osobně jsem po něm přebíral funkci předsedy TJ SOKOL a o pár let později i funkci starosty obce. S některými postupy a názory jsem také nesouhlasil a myslím, že měl něco dělat jinak. Nikdy jsem ale v jeho práci nepotkal zlý záměr, nebo konání pro vlastní prospěch. Všechno dělal tak, jak mu přišlo nejlepší.

Žil jak uměl a jak mu žít chutnalo. Myslím, že si uvědomoval, k čemu jeho žití může vést, ale prostě tak žít chtěl.

Pro všechnu tu práci pro Sokol a pro lidi ve vesnici si nějak neuměl, nebo nechtěl najít čas pro svůj spořádaný soukromý život. Žil pro lidi v obci. Jistě vím, že jsme mu za to všechno málokdy a pořádně poděkovali.

Takže Josko,

Za to všechno od nás alespoň teď, jedno velký

děkujeme

 

Petr Jeništa